List of Victorian Accredited Coaches

Below is a list of Nationally Accredited Coaches registered with Fencing Victoria for 2020. All other coaches working with Fencing Victoria Affiliated Clubs MUST be under the supervision of a Registered, Fully Affiliated Coach, listed below, of Level 1 or higher. Trainees must also be under the supervision of a Level 1, or above, coach.

Name Weapon – Level Position
Epee
Guo, Song Epee – Level 3
Hick, Christopher Epee – Level 3
Leeuwenburgh, Pieter Epee – Level 3
Sher, Vladimir Epee – Level 3 National & State Coach – Wednesay & Saturdays Squads
Smith, Helen Epee – Level 3
Wen, Yiwei Eason Epee – Level 2
Adams, Gerard Epee – Level 1 – Group & Individual
Arnold, Scott Epee – Level 1 – Group & Individual
Dinsdale, Peter Epee – Level 1 – Group & Individual
Dunstan, Brook Epee – Level 1 – Group & Individual
English, Alexander Epee – Level 1 – Group & Individual
Guo, Fei Lin Epee – Level 1 – Group & Individual
Hayes, Isaac Epee – Level 1 – Group & Individual
Lewith, Rudolf Epee – Level 1 – Group & Individual
Lim, Genevieve Epee – Level 1 – Group & Individual
Meddings, Jonathan Epee – Level 1 – Group & Individual
Ohrt, Jacob Epee – Level 1 – Group & Individual
Peer, Itay Epee – Level 1 – Group & Individual
Simon, Ernie Epee – Level 1 – Group & Individual
Smajic, Lukas Epee – Level 1 – Group & Individual
Snelling, Anthony Epee – Level 1 – Group & Individual
Spano, Gabriel Epee – Level 1 – Group & Individual
Sun, Ye Tong Epee – Level 1 – Group & Individual
Tausan, Leah Epee – Level 1 – Group & Individual
Wellings, Elleni Epee – Level 1 – Group & Individual
Chachs, David Epee – Level 1 – Group
Davis, Tim Epee – Level 1 – Group
De Morais Rochel, Tais Epee – Level 1 – Group
Lagergren, Lisa Epee – Level 1 – Group
Plant, Trevor Epee – Level 1 – Group
Yates, Domenic Epee – Level 1 – Group
Halys, Karina Epee – Level 0
Mentor, Allan William Epee – Level 0
Breeland-Clencie, Blake Epee – Trainee
Gilchrist, Matthew Epee – Trainee
Foil
Di Pasquale, Robert Foil – Level 3 Assistant National Coach for Victoria – Friday Squads
Guo, Song Foil – Level 3
Hick, Christopher Foil – Level 3
Leeuwenburgh, Pieter Foil – Level 3
Sher, Vladimir Foil – Level 3
Smith, Helen Foil – Level 3
Zhu, Yu Foil – Level 3
Danilov, Aleksey Foil – Level 2
Dunstan, Brook Foil – Level 2
Snelling, Anthony Foil – Level 2
Wellings, Elleni Foil – Level 2
Wen, Yiwei Eason Foil – Level 2
Breeland-Clencie, Blake Foil – Level 1 – Group & Individual
Breeland-Clencie, Warren Foil – Level 1 – Group & Individual
De Fazio, Marguerite Foil – Level 1 – Group & Individual
Dinsdale, Peter Foil – Level 1 – Group & Individual
Foster, Matt Foil – Level 1 – Group & Individual
Fowler, Damon Foil – Level 1 – Group & Individual
Gilchrist, Matthew Foil – Level 1 – Group & Individual
Goldenberg, Michelle Foil – Level 1 – Group & Individual
Guo, Fei Lin Foil – Level 1 – Group & Individual
Halys, Karina Foil – Level 1 – Group & Individual
Hon, Christina Foil – Level 1 – Group & Individual
Huang, Zhen Harry Foil – Level 1 – Group & Individual
Jones, Chris Foil – Level 1 – Group & Individual
Lagergren, Lisa Foil – Level 1 – Group & Individual
Lewith, Rudolf Foil – Level 1 – Group & Individual
Marotta, Emily Foil – Level 1 – Group & Individual
Mentor, Victoria Foil – Level 1 – Group & Individual
Simon, Ernie Foil – Level 1 – Group & Individual
Chachs, David Foil – Level 1 – Group
Davis, Tim Foil – Level 1 – Group
De Morais Rochel, Tais Foil – Level 1 – Group Assistant State Coach – Tuesday Squads
Mentor, Allan William Foil – Level 0
Sabre
Guo, Song Sabre – Level 3
Hick, Christopher Sabre – Level 3
Leeuwenburgh, Pieter Sabre – Level 3
Sher, Vladimir Sabre – Level 3
Smith, Helen Sabre – Level 3
Zhu, Yu Sabre – Level 3
Snelling, Anthony Sabre – Level 2
Alevizos, Irene Sabre – Level 1 – Group & Individual
Chachs, David Sabre – Level 1 – Group & Individual Coach for Thursday Squad
Davis, Tim Sabre – Level 1 – Group & Individual Coach For Monday Squad
Di Pasquale, Robert Sabre – Level 1 – Group & Individual
Dinsdale, Peter Sabre – Level 1 – Group & Individual
Dunstan, Brook Sabre – Level 1 – Group & Individual
Lagergren, Lisa Sabre – Level 1 – Group & Individual
Laurenson, Callum Sabre – Level 1 – Group & Individual
Lewith, Rudolf Sabre – Level 1 – Group & Individual
Niizeki, Masato Sabre – Level 1 – Group & Individual
Simon, Ernie Sabre – Level 1 – Group & Individual
Stehle, Gregory Sabre – Level 1 – Group & Individual
Walker, Cathi Sabre – Level 1 – Group & Individual
De Morais Rochel, Tais Sabre – Level 1 – Group
Halys, Karina Sabre – Level 0
Mentor, Allan William Sabre – Level 0
Breeland-Clencie, Blake Sabre – Trainee
Gilchrist, Matthew Sabre – Trainee

Online Member Affiliation

Find your affiliation here

State Squads, Category 2 Competitions and Courses Portal. Entry for State & Interstate Fencers

Payment Portal Access

Category 1 Competitions Portal. Entry for State & Interstate Fencers

Payment Portal Access

Fencing Victoria Merchandise Sales Form

Click Here For Online Shopping